Parlament Europejski

© David Iliff

Nie wiesz, na kogo oddać swój głos? „Latarnik wyborczy” pomoże podjąć decyzję

Wystartował kolejny „Latarnik wyborczy”, czyli test, dzięki któremu porównasz swoje poglądy z deklaracjami komitetów wyborczych. Składa się z 25 stwierdzeń, z którymi możesz się zgadzać, nie zgadzać lub nie mieć na ich temat zdania.

W tym roku zespół Centrum Edukacji Obywatelskiej, który stoi za „Latarnikiem”, postawił przede wszystkim na zagadnienia związane z ingerencją Unii Europejskiej w państwa członkowskie. Oto pierwszych 10 kwestii poruszanych w teście (wszystkie znajdziesz tutaj):

  1. Unia Europejska powinna ograniczyć się do współpracy gospodarczej.
  2. Unia Europejskie powinna mieć wspólną armię.
  3. Unia Europejska powinna finansować więcej zakupów broni dla Ukrainy.
  4. Ukraina powinna zostać przyjęta do Unii Europejskiej.
  5. Unia Europejska powinna zrezygnować z celu osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku.
  6. Firmy powinny płacić więcej za swoje emisje CO2.
  7. Unia Europejska powinna pozostawić wszystkie decyzje dotyczące polityki migracyjnej państwom członkowskim.
  8. Migranci, próbujący przekroczyć granicę Unii Europejskiej poza przejściami granicznymi, powinni być odsyłani z powrotem.
  9. Imigracja wykwalifikowanych pracowników do Unii Europejskiej powinna być ułatwiona.
  10. Małżeństwa jednopłciowe zawarte w jednym kraju Unii Europejskiej powinny być uznawane we wszystkich państwach członkowskich.

Tę samą ankietę uzupełniali przedstawiciele ogólnopolskich komitetów wyborczych. Dzięki temu w łatwy sposób porównasz poglądy. Do tej pory odpowiedzi nie dostarczył KKW Koalicji Obywatelskiej. Marcin Kierwińskich pytany o przyczynę w TOK FM stwierdził – „nie wiem, mówiąc szczerze – pewnie jeżeli nie zrobiliśmy tego, to zaraz to zrobimy”.

Pomimo to ekipa stojąca za „Latarnikiem wyborczym” uzupełniła ankietę za KO posiłkując się programem i wypowiedziami jej przedstawicieli w mediach.

Przed wyborami parlamentarnymi w 2023 roku odpowiedzi na czas nie dostarczyło Prawo i Sprawiedliwość. Zrobiono to dopiero po kilku dniach od startu testu.

Źródło: PAP

Jeśli doceniasz niezależne i wyważone dziennikarstwo bez emocji, możesz zostać patronem tego projektu w serwisie Patronite (dowiedz się więcej o idei).